طب الهی

طب ایرانی ؛ طب الهی و حکمی است

ترکیبات داروهای 'گیاه سنا

/ بازدید : ۲۲۱

به نام خدا

مفرده سنا

 

طبیعت : گرم و خشک

سنا مخرج اخلاط سوخته از بدن هستش و پاک کننده خون و نیز برای این که اخلاط مضر از اعضای رییسه به سمت گوارش برای دفع کشیده بشوند بسیار مناسب است .

اما می خواهم چند تا راه حل به غیر دم کردن سنا در این پست اشا ره کنم  

روشی شماره یک

سنا با 4 برابر وزن آن روغن زیتون جوشانیده شود تا وزن مجموع به نصف برسه علاوه براى مسهل براى درد کمر و بواسیر نیز نافع است.

روش شماره دو 

حب مسهل سنا: برگ سناى مکى کوبیده، پوست هلیله سیاه، پوست هلیله کابلى، پوست هلیله زرد و مویز که دانه آن خارج شده باشد. از هریک به مقدار مساوى تهیه و ابتدا هریک از سنا و هلیله ‏ها را جداگانه کوبیده و از الک خارج کرده و با روغن بادام شیرین آغشته و مجموع را با مویز کوبیده و مخلوط کرده حب درست کنند و هر روز ناشتا 8- 7 گرم آن را بخورند و به همین مقدار نیز شب موقع خواب بخورند و روى آن آب گرم بنوشند، مسهل بسیار خوبى است.

روش شماره سه

مسهل عسلى سنا: 15 گرم سنا را در 500 گرم آب آلو بخارا دم کرده و صاف نمایند و 500 گرم عسل به آن اضافه نمایند و در  صبح یک فنجان بیاشامند.

روش شماره چهار 

شربت سنا: چهل مثقال برگ سنا، چهار مثقال بادیان را مى‏گیرند و سیصد مثقال آب را بجوش آورده بر روى آنها مى‏ریزند و پس از شش ساعت شیره آنها را گرفته و چهل و هشت مثقال شیر خشت و صد و پنجاه مثقال شکر بر آن افزوده و آن را مى ‏پزند تا بقوام برسد اندازه خوراکش ده مثقال است این دارو مسهل بسیار خوبى براى بیرون راندن خلط هاى سه‏ گانه (صفرا، سودا، بلغم) است و مواد چسبنده و اخلاط سوخته را از رگهاى بدن بیرون مى‏کشد مغز را پاکسازى مى‏کند و براى درد کهنه و درد نیمه سر (عصبه )و درد پهلو و بالاى ران و نیز بواسیر و دردهاى کمر و پشت مفید است براى درمان تبها و نیز براى تقویت کبد و معده و احشاء سودمند است.


منابع   

دقائق العلاج‏

معارف گیاهی

نویسنده : ۲ لایک:)
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
About Me
بسم الله الرحمان الرحیم
از خداوند شفای عاجل طلب می کنم
برای شفای تمام مریضان عالم
به دست طبیبان مسلمان شیعه
متخصص در طب ایرانی اسلامی
*الهی امین یا رب العلمین *


طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان